BLOG / Market Açmak

 

Market nasıl açılır?

1- Bağımsız bir işletmemi açmak istiyorsunuz yoksa büyük bir market zincirinin parçası mı olmak istiyorsunuz karar verin. İki seçeneğinde kendine göre avantajları ve dezavantajları vardır.

Bağımsız bir işletme açarsanız dükkan sahibi olarak daha fazla kontrol şansınız olur. Envanteriniz için neler alacağınıza, ne tür promosyonlar yapacağınıza siz karar verirsiniz. Bir taraftan da hem finansal hem de idari anlamda kimsenin desteğini alamayacaksınız ve bu nedenle her şeyle kendiniz ilgilenmek zorunda kalacaksınız.

Bir gıda zincirinden bayilik aldığınızda daha az desteğe ihtiyaç duyarsınız. Ne yazık ki bu destekle birlikte neler satacağınıza ve ne kadara satacağınıza ana firma karar verecektir. Aynı zamanda karınızın belli bir yüzdesini de ana firmaya vermeniz gerekecektir.

Son kararınızı vermeden önce bütün bu konuları iyice değerlendirdiğinizden emin olun.

2- Marketinizi işletmek için iyi bir yer bulun. Henüz pazara doymamış bir kitle bulmaya çalışın. Bir bölgede market sayısının fazla olup olmadığını tespit etmek genellikle zordur. Akıllıca bir karar verebilmek için başarılı olan bir marketin park alanındaki arabaların sayısını gözlemleyin. Eğer park alanı arabalarla doluysa ve insanlar park yeri için kavga ediyorsa başka bir markete ihtiyaç olabilir. Herhangi bir ihtiyaç yoksa marketinizi açmak için başka bir bölgeye bakmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Bununla beraber marketiniz açacağınız bölgedeki insanların mali olanaklarının iyi olması da önemlidir. En iyi bölgeyi seçebilmek için birkaç tanesini karşılaştırın. İşletmenizin başarısında konumunuzun payı büyüktür.

Her bölgeyi değerlendirirken güvenlik, erişim kolaylığı, civardaki işletmeler, park imkanı, izinler ve binanın kaç metre kare olduğu gibi konuları göz önünde bulundurun.

Hangi ürünleri sunmak istediğinize ve hangi gıda distribütörleriyle çalışmak istediğinize karar verin. Aynı ürünü farklı markalarla satmayı düşünüyorsanız farklı distribütörlerle çalışmanız gerekebilir. Bu durum maliyetlerinizin artmasına ve başınızın ağrımasına sebep olabilir ancak bir taraftan da marketinizin çeşitlilik kazanmasına yardımcı olacaktır.

Çalıştığınız distribütörlerin sayısı marketinizde satmayı düşündüğünüz ürünlerin sayısının yansıması olmalıdır. Büyük marketlerin daha fazla ürün çeşidi bulundurması gerektiğinden daha fazla distribütörle çalışması gerekir. Küçük olanların birkaç tane güvenilir distribütörle çalışması yeterli olacaktır.

3- Güvenebileceğiniz ve rahat çalışabileceğiniz gıda toptancıları seçin. Toptancıların hepsiyle nakliye, kalite ve fiyat konularını garanti altına almak için bağlayıcı sözleşmeler imzalayın. Hangi markaların ürünlerini satmak istediğinize karar verin ve bu markaları hangi toptancıların tedarik ettiğini araştırın. Fiyatları ve nasıl çalıştıklarını öğrenmek için bu insanlarla temas kurun.

Nene Hatun Mh. 157 Sk. No:3 Esenler / İSTANBUL

Web Tasarım
Noxe Media Digital Solutions