BLOG / KOSGEB'den Yeni İş Kurana

 

Süpermarket, büfe, şarküteri açma kredisi

Süpermarket, mega market, bakkaliye ve şarküteri açmak isteyenlere Devlet desteği ile verilen krediler haberimizde. Küçük esnaf için 50 bin liraya kadar verilen hibeleri inceledik ve kosgep tarafından süper market açacaklardan istenen iş projesi örneğini sizlerle paylaştık.

Market açacağım ancak param yok, ne yapmalıyım?

Günümüzün en popüler işlerinden biri olan bu işten, mahalle arasına bir market açarak para kazanabileceğiniz, bayilik veren marketlerden bayilik alarak da açabilirsiniz. Tabi dükkan açmadan önce yapılması gereken bir çok iş var. Öncelikle iyi bir iş planı ve finansman desteği konularına değinmek istiyoruz. Ekomini şartlarına bakabilirsiniz.

Bakkal dükkanı açmak istiyorum isimli makalemizde, bakkal dükkanı açmak için gerekli bilgiler verilmektedir. İster küçük bir büfe açın, ister bir bakkal, ne iş yaparsanız yapın mutlaka öncesinde iyi bir iş planı hazırlamalısınız. Bu iş planında, dükkan açmak için dükkanın belirlenmesinden, müşteri potansiyelinin tespiti, rakip analizi, gelir gider hesabına kadar birçok noktayı incelemeniz gerekmektedir.

Süper market ve bakkal açmak için kredi veren bankalar

Birçok banka işyeri kredisi vermektedir. Bankaların bir çoğunun vermiş olduğu işyeri kredisi ile market açmak mümkündür. Ancak birçok kişi, kosgeb hibe kredisi, devlet destekli krediler, 0 faizli iş yeri kredisi, geri ödemesiz teşvik kredisi ile dükkan açmayı hedeflemektedir. Bakkaliye açmak için kosgeb hibe kredi fırsatlarından yararlanmak istiyor iseniz, öncelikle elinizde mutlaka bir miktar sermayeniz olması gerekmektedir. Kosgeb tarafından verilen kredi  işyeri açılışı için değil, iş yerinin büyütülmesi, yeni ürünler ve makineler satın alınması, modernizasyonu için verilmektedir. Elinde hiç sermayesi olmadan KOSGEB’ e iş yeri kredi için başvuran kimse Kosgeb hibe kredisi alamaz. Ancak Devlet Destekli Hibe Krediler ile dükkan açmak isteyen kişiler, işyerini açmadan önce, dükkan sahibi, toptancı, mobilyacı ve diğer gider sahipleri ile görüşüp anlaşarak ödemeyi kosgeb’ in ödeme yapmasından sonra tahsil edilmesi yönünde anlaşabilmektedir. Devlet destekli kosgeb hibe kredisi ile işyeri  açmanın tek yöntemi budur.


Kosgeb her ne kadar iş kuranlara destek verse de, hiç paranız yoksa, ihtiyaç kredilerine yönelebilirsiniz. Çünkü kosgeb, harcamalarınızı faturalandırdıktan sonra para vermektedir.

Bakkal dükkanı açmak ne kadara mal olur?

Dükkanın açılacağı yere göre ortalama 20.000 TL. ile 100.000 TL. arasında değişmektedir. Ara sokaklarda küçük ölçekli bir dükkan ile çarşı merkezinde ki, bir dükkan arasında çok fark bulunmaktadır.

Kosgeb Market iş planı örneği sizin için başlangıç aşamasında faydalı olacaktır.

Market açmak ustalık belgesi gerekir mi?

Bu iş için sermaye ile birlikte Mesleki Eğitim Merkezlerinden verilebilen İşyeri Açma Belgesi alınması gerekmektedir. İşyeri açmak için gerekli olan belgeleri işyeri açmak için gerekli belgeler isimli makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca işyerinde çalışan kişilere hijyen belgesi alınması mecburidir. Bu belge Halk Eğitim Merkezlerince açılan kurslarda verilmektedir.

İşyeri açmak için devlet destekli teşvik kredisi

Kosgeb tarafından 50 bin lira dükkan açma kredisi ve yüz bin lira da 0 faizli 24 ay vadeli 2 yıl sonra geri ödenmeye başlayan krediler alınabilmektedir. İşyeri açmak isteyenler bu kredilerden yararlanmak için öncelikle, kosgeb iş kurma kredisi alabilmek için uygulamalı girişimcilik eğitimi ne katılmak zorundadır. Bu eğitim sonunda katılımcılara sertifika verilmektedir. Bu sertifika ile işyerini açmak isteyen girişimci, devlet destekli hibe kredibaşvurusu yapabilir.

Nene Hatun Mh. 157 Sk. No:3 Esenler / İSTANBUL

Web Tasarım
Noxe Media Digital Solutions